מי מפחד מהמילה אסטרטגיה?

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אני זוכרת שישבתי לפני כמה שנים לבד בסטודיו החדש שרק פתחתי, בהשקעה כספית לא קטנה בכלל, וידעתי למרות כל הרעשים בחוץ שאני לא יכולה לעשות משהו אחר, אני רוצה להיות עצמאית, אני אוהבת ללמד, תמיד חלמתי על סטודיו משלי, אבל הייתי אבודה. היה לי קשה, היה לי סטודיו רחב ידיים ללימודי עיצוב ולא היו לי תלמידים, השקעתי המון כסף בעיצוב המקום, הקמתי אתר, פרסמתי באלפי שקלים וכמעט אף אחד לא בא.

ידעתי שאני צריכה עזרה וקרן קטנה שעוזרת ליזמים צעירים ציוותה אלי מנטור, איש חביב עד מאוד, מבוגר עם המון ניסיון עסקי בחברות ענק, אבל עם חוסר יכולת בהבנה של המשמעות של להיות עצמאית כי הוא כל חייו היה שכיר, חוסר הכרות עם המשמעות של העסקת עובדים כשהמשכורת שלהם היא במקום לשלם לעצמך, כי בסוף החודש כלום לא נשאר ובוודאי עם חוסר היכולת הפיזיולוגית והרגשית להבין אישה, אמא, בת זוג, בת.

הוא התחיל את הפגישות שלנו בלדבר איתי על חזון ומטרות ויעדים ואני זוכרת שלא העזתי לומר דבר, הרביתי להקשיב והייתי כל כך מיואשת. וכל מה שעבר לי בראש באותן שיחות היה: “באמת?? אתה באמת מדבר איתי עכשיו על חזון?? על מטרות?? על יעדים? אני טובעת פה!! אני לבד, בזבזתי הון תועפות, הבעל שלי חושב שאני משוגעת, ההורים שלי חושבים שירדתי מהפסים, הרי עזבתי עבודה מסודרת (של מורה בתיכון) עם משכורת קבועה וטונות ימים של חופש, בדיוק קנינו בית ויש לנו משכנתא ו3 ילדים קטנים… איזה חזון? אני צריכה שתציל אותי, תגיד לי מה לעזעזל אני עושה לא בסדר ואיך אני מתקנת את זה עכשיו, כי עוד רגע אני נחנקת מהחרדה ואני חייבת פשוט חייבת להתחיל למכור קורסים, אני לא אתן לכולם להגיד אמרנו לך.

אבל לא אמרתי דבר.. רק הנהנתי בראש, חייכתי בייאוש וקיוותי שהכל יסתדר איכשהוא.

עברו עוד הרבה מים בירדן, ולא מעט שנים, הסטודיו בסוף נסגר בכאב לב גדול ועם חור בכיס, לא לפני שהיו לי 400, כן 400 סטודנטיות, כמעט 20 מורות לעיצוב שלימדו אצלי בלפחות 8 קורסים שונים של עיצוב בגדי ילדים, עיצוב תיקים, נעלים, ציור אופנה סטיליינג באמת הכל.

ועדיין בלבלתי בין חזון ומטרות ויעדים, ולא הבנתי למה אני כל כך נלחמת בעצמי. למה קשה לי להגיד לא לכל מיני הצעות לפרסום ושיווק של העסק, למה אני כל כך לא בטוחה בעצמי, ולאן כל זה לוקח אותי. מה יהיה איתי בסוף?

חזרתי להיות שכירה אחרי שסגרתי את הסטודיו ואמרתי לעצמי שעכשיו אני הולכת על כל הקופה, אני אעבוד בהיטק, ותהיה לי משכורת מדהימה ותנאים וטייטל מקצועי ותהיה לי סוף סוף “תעודה” (כבר היה לי תואר שני…אבל מי סופר) להביא הביתה- לאמא, לאבא ולבן הזוג שהנה אני מצליחה כמו כולם, אני עובדת במשרה מלאה ומכובדת … השגתי הכל. את הטייטל, את התנאים, את המשכורת, את העבודה בחברת ענק גלובלית והיה לי משרד קטן בלי חלון,  אבל שכחתי את הערכים שלי, יותר נכון לא הבנתי למה בדרך לשם אני בוכה, הרי יש לי הכל, ולא יכולתי להסביר למה כשאני צועדת במסדרונות יש לי צמרמורת ואפילו קצת סחרחורת ורע לי, כמה רע לי …

היום כשאני נזכרת בימים בהם הייתי כבויה ועצובה אני בעיקר מתעצבנת שלא ידעתי את מה שאני מבינה כל כך טוב היום. היום התמונה כל כך ברורה , אני יודעת מי אני, באיזה ערכים אני מאמינה ועל מה אני לא מוכנה להתפשר, לאן אני שואפת (יש שיקראו לזה חלומות), מה אני רוצה שיקרה ואיך אני עוזרת לכל זה להצליח. לכל זה קוראים אסטרטגיה. כשיש לאדם אסטרטגיה וחזון לעתיד אז הדרך לשם הרבה יותר ברורה. אם לא ברור לכן מה זה ה-“לשם” הזה, בדיוק בשביל זה אני פה.

אל תטעו זה לא אומר שעכשיו החיים שלי תותים עשרים וארבע שבע. יש קשיים, יש בלתמ”ים, יש נפילות ואני עדיין טועה לפעמים (אל תגלו לבעל שלי), אבל נוח לי בעור שלי עם עצמי. יותר טוב לי הרבה יותר ויותר מהכל קל לי לקבל החלטות.

אגלה לכן סוד, אני אדם החלטי, אף פעם לא התקשיתי לקבל החלטות אבל מאוד התקשתי להסביר אותן לסביבה ולפעמים אפילו להסביר אותן לעצמי, התבססתי המון על אינטואיציה, לפעמים זה עבד והרבה פעמים תמיד בדיעבד, לא. היום, לקבל החלטה ולהיות שלמה איתה ולהבין מראש את הסיכונים ואת הויתורים, היום זה כל כך פשוט.

תהליך ייעוץ אסטרטגי אישי מתאים בול למי שרוצה להבין איך מקבלים החלטות, איך לחיות בנחת בעור שלנו עצמנו. איך ללכוד חלומות בלי יסוריי מצפון.
12 שעות בלבד של חוויה בלתי נשכחת ובעיקר כל כך מועילה לכל תחומי החיים.
נכון, נתמודד גם עם המילה המפחידה אסטרטגיה ועוד כל מיני מילים קשות כמו חזון, ערכים, בסוף אני מבטיחה לכן שאפילו תאהבו את האסטרטגיה האישית שלכם.

אז מה זה כבר 12 שעות לעומת חייים שלמים?
דברו איתי אני פה בשבילכן.