שותפות נשית

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שותפות עסקית של נשים

כמנחה ומלווה עסקים קטנים של נשים, הכרתי לאורך הדרך הרבה שותפויות עסקיות של נשים, ונוכחתי לדעת שאופי השותפות הנשית מעט שונה משותפות עסקית בכלל. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על אמהות עובדות.

באופן כללי, ההגדרה של שותפות עסקית היא הקמה של עסק שמטרתו הפקת רווחים, בין שני אנשים או יותר. לא חייבים להירשם כשותפות, מספיק הסכם שותפות שיהיה מקובל על שתיכן.

החיסרון המרכזי, של הקמת שותפות עסקית מכל סוג, הוא הצורך להתחשב בדעתה של האחרת, בתחומים שונים בעסק, וכמובן הקטנת חלקכן ברווחים.

גם אם אתן חברות הכי טובות מבית הספר, או שנפגשתן בגן הילדים ומיד נוצר החיבור הכי קרוב, וגם אם הכרתן ב”שידוך”  או מודעת חיפוש שותפים, אם יש לכן עסק משותף, כדאי שתחשבו על השותפות העסקית שלכן ותנסחו בהסכם  את העקרונות החשובים של השותפות.

חשיבה חיובית- כל היתרונות של השותפות העסקית.

חלוקת נטל – עבודה בשתיים מאפשרת חלוקת עבודה טובה יותר ויעילות יצרנית. כשאתן בוחרות שותפה לעבוד איתה כדאי שתמצאו את היין ויאנג אחת בשנייה, חשוב לבחור שותפה שהיא לא בדיוק התאומה הסיאמית שלכן, אלא מי שתשלים אתכן במקומות שאתן פחות חזקות. כך גם חלוקת התפקידים בעסק תהיה יותר ברורה ואפקטיבית.

מחלקות את העוגה  – יש כל מיני סוגים של שותפויות, וחשוב להגדיר מראש כיצד מחלקים את הרווחים ובוודאי כיצד מחלקים את ההוצאות. אם אתן יחד מההתחלה בד”כ מדובר על חלוקה של 50-50. היתרון המרכזי הוא בהקטנת הנטל על ההשקעה הראשונית. אם אתן מצרפות מישהי לעסק שכבר התחיל ללכת, תבחנו מה הייתה מידת ההשקעה הכספית שלכן עד עכשיו לפני שאתן מציעות חלוקה כל שהיא. אין עליה בלי קוץ בה, התחלקתן בהוצאות, זה בהכרח אומר שאתן מתחלקות ברווחים. ישנה אפשרות לקיים שותפות בתנאים מגבילים, שבה תנאי השותפות מגבילים שותפה כזאת או אחרת בנושאים שונים.

מישהי לרוץ איתה – אנחנו הנשים אוהבות לדבר וזקוקות לשחרור לחצים. קצת להתייעץ על היום ולשתף לא רק על מה שקורה בעבודה, מי יותר טובה לזה אם לא השותפה שלנו. והכי כיף שאפשר לקטר אחת לשנייה בלי טיפה של רגשות אשם.

אז למה לי פוליטיקה עכשיו?

אז סיכמנו, אתן מסתדרות מעולה, משלימות אחת את השנייה ויש את כל היתרונות של עבודה בשותפות, אז למה בכל זאת לנסח הסכם שותפות, ועל מה כדאי להתעכב בראיה נשית?

כסף כסף כסף – בראש ובראשונה, החליטו על אופן ניהול הכספים בעסק שלכן. הכי טוב לפתוח חשבון בנק משותף. זה עוזר לשמור על סדר והפרדה מוחלטת בין ההוצאות של העסק וההוצאות של הבית. וודאו שיש אחת שמטפלת בנושא הכספים. הדבר כולל גם גביה מלקוחות ותשלומים שוטפים. גם אם אתן מנהלות את העסק שלכן עם מנהל חשבונות או רואה חשבון. אל תזניחו את הטיפול בכסף.

כל היום מכבסת תולה – כשפותחים עסק משקיעים בו לא רק כסף, אלא גם הרבה מאוד זמן.  החליטו מראש מהי מידת ההשקעה הנדרשת מבחינת הזמן שלכן. הקפידו להבהיר ציפיות כבר בהתחלה. כנשים יש לנו נטייה לעשות הכל יחד, גם ללכת לשירותים, אבל לא תמיד האינסטינקט הזה משרת אותנו. לא הכל צריך לעשות יחד, לפעמים כדאי ורצוי לעשות דברים במקביל. דברו על החופשות שאתן מתכננות, על ימי מחלה, מה קורה אם בן הזוג יוצא למילואים, או פתאום הילד חולה. הנושא הזה חשוב על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בשותפויות בהן הסטאטוס המשפחתי והזוגי אינו זהה.

ערה או נרדמת מול הטלויזיה?

יסלחו לי, אני מקווה, הפמיניסטיות מבינכן שקוראות את הטור הזה, אבל בכל זאת לסטאטוס המשפחתי והזוגי יש משקל רב בקבלת ההחלטות המשותפות בעסק. כשאת שותפה בעסק עם אישה נוספת, את גם שותפה של המשפחה שלה. כן, ככה זה, עכשיו קיבלת במתנה גם את הבעל והילדים של שותפתך. ואם אתן לא באותו סטאטוס אישי בחיים, אז כל שינוי עלול לגרור התנגדויות ובעיות. לכן חשוב לדון בהן עוד בהתחלה. דברו על חופשת לידה, על ירח דבש, ועל התנגדויות אפשריות של בני הזוג בהווה ובעתיד. לא פעם קורה כשכאשר הסטאטוס האישי של אחת מהשותפות משתנה משתנים גם הצרכים והרצונות שלה.

מי בעלת הבית?

לנשים יזמיות יש הרבה מאוד תכונות חיוביות שהובילו אותן להקים עסק. הן אסרטיביות, דעתניות, יצירתיות ועוד. התכונות האלו עלולות להוות מוקש בשותפות עסקית. הצורך לקבל החלטות חשובות בשתיים יכול ליצור מתחים וריבים. שימו לב כבר בהתחלה למי מכן יש נטייה להיות יותר החלטית ואמיצה בקבלת החלטות. וודאו שהחלטות אכן מתקבלות במשותף ולא נכפות האחת על השנייה. או שתחליטו מראש על הפרדה בנושא קבלת החלטות בנושאים שונים, כגון רכישות עסקיות וניהול משאים ומתנים עם גורמי חוץ.

ביום שאחרי...

לפעמים זה גם נגמר. וגם כאן חשוב מאוד לדבר על העניין ולהגדיר מראש מה קורה ביום שאחרי. האם מפרקים את החבילה וכל אחת הולכת לדרכה להקים עסק אחר? מה קורה אם אחת רוצה לעזוב אבל השנייה מעוניינת לשמור על העסק הקיים, על השם, על המותג? האם לשותפה שעוזבת יש זכות להקים מחדש עסק מתחרה? האם תתבצע חלוקת לקוחות וכיצד? אם הסיבה לפרוק השותפות היא הפסדים כלכליים, איך תתבצע חלוקת הנטל? כמה זמן יש להודיע מראש על הרצון לעזוב?

ואם אחרי כל אלה עדיין תישארו החברות הכי טובות, ספרו לנו על זה, ואנחנו נדאג כבר לספר לכל העולם.